Dołącz

31 października 2018

Kto zdobędzie statuetkę „SuperWolo 2018”?

W miniony piątek odbyły się ostatnie zajęcia w ramach 7. edycji projektu „Każdy jest komuś potrzebny”. Rozpoczęła się część konkursowa...

Cieszymy się, że, już po raz siódmy, możemy organizować ten projekt i zarażać uczniów ideą pomagania oraz wolontariatu – mówi Katarzyna Walaszek, z-ca dyrektora Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” ds. projektów, koordynator „Każdy jest komuś potrzebny”. – Scenariusze lekcji w każdej z klas są podobne, ale tematy, które się pojawiają w trakcie zajęć, są zupełnie inne, bo każda z grup ma inne problemy i oczekiwania. Jesteśmy ogromnie wdzięczni szkołom i wychowawcom za ich otwartość, i podążanie za zadaniami, które proponujemy.

Projekt „Każdy jest komuś potrzebny” jest adresowany do uczniów szkół podstawowych klas IV–VI. Dowiadują się oni m.in., jaka jest różnica między pomaganiem a wolontariatem, kto może zostać wolontariuszem i jakie cechy powinien mieć wolontariusz.

Nie narzucamy dzieciom naszych rozwiązań, tylko wspólnie z nimi próbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania – mówi Katarzyna Walaszek. – Staramy się też wzmocnić grupę, pokazując, że każdy z uczniów posiada cechy, które go wyróżniają i stanowią wartość dla całej klasy.

Wśród pytań, jakie pojawiają się czasie lekcji, jest m.in. to, jakie cechy powinien posiadać superbohater?

Powinien być odważny, mądry, zdecydowany, pracowity, uczciwy, liczyć się z uczuciami innych, pomagać słabszym i robić to bezinteresownie – mówią uczniowie.

Wśród superbohaterów, których wymieniają, są m.in. postacie z filmów, książek i gier komputerowych, ale również osoby spotykane na co dzień: rodzice, babcie i dziadkowie, rodzeństwo, nauczyciele, przyjaciele, którzy pomagają słabszym i osoby niepełnosprawne, które dzielnie zmagają się ze swoimi ograniczeniami.

W czasie zajęć warsztatowych, dzieci mogły się osobiście przekonać, że jest to naprawdę ogromne wyzwanie – mówi Katarzyna Walaszek, dodając, że uczniowie brali udział w ćwiczeniach, które zaburzały funkcjonowanie ich zmysłów, m.in. wzroku, słuchu i czucia. – Oprócz wzbudzenia empatii, zadania miały jeszcze jeden ważny cel. Pokazywały, w jaki sposób można prosić o pomoc i udzielać pomocy osobom z różnego rodzaju dysfunkcjami.

Przede wszystkim trzeba zapytać taką osobę, czy w ogóle potrzebuje pomocy, bo może nam się tak tylko wydawać – mówili uczniowie.  – Jeśli powie, że tak, to powinniśmy zapytać, jak możemy jej pomóc, bo ona wie lepiej, jak coś zrobić, bo musi to robić na co dzień.

Na koniec, dzieci dowiedziały się, jaka jest różnica między spontanicznym pomaganiem a wolontariatem i w jaki sposób można zostać wolontariuszem.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z warsztatów. Zajęcia były dla nich bardzo atrakcyjne i wzbudziły wiele pozytywnych emocji. – mówi Wanda Kasprzyk, dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Bogdana Jańskiego w Krakowie. – Dzięki warsztatom uczniowie lepiej się poznali i otworzyli. Zajęcia sprawiły, że przestali myśleć tylko o sobie. Zaczęli doceniać również innych uczniów z klasy, zyskując przy tym wiele motywacji do działania. Jaśkowi, który nie był mile widziany w grupie (dołączył później do klasy), dały poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Po pierwszych zajęciach powiedział do rodziców, że to był najszczęśliwszy dzień w szkole w jego życiu.

Zwieńczeniem projektu jest udział w konkursie o statuetkę „SuperWolo 2018”. Otrzyma ją klasa, która zainicjuje najciekawsze działanie wolontariackie. W tym roku szansę na to wyróżnienie mają uczniowie następujących szkół:

Szkoła Podstawowa im. ks. kard. A.S. Sapiehy w Bysinie (IV a)

Prywatna Szkoła Podstawowa Salwator w Krakowie (klasa V b)

Szkoła Podstawowa nr 88 im. S. Żeromskiego w Krakowie (klasa VI a)

Szkoła Podstawowa im. Bogdana Jańskiego w Krakowie (klasa V a)

Prywatna Szkoła Podstawowa im. M. Reja w Krakowie (klasa V a)

 

Projekty zostaną ocenione na podstawie sprawozdań, które każda z klas powinna złożyć do 29 listopada. Ogłoszenie wyników nastąpi 30 listopada.

Organizator projektu „Każdy jest komuś potrzebny” – Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”

Partner projektu – Fundacja Banku Santander

Patronat honorowy – Małopolski Kurator Oświaty