Dołącz

Wyniki 8. „Każdy jest komuś potrzebny”

Pięć szkół, wiele pomysłów, dni i godzin bezinteresownego działania - tak, w wielkim skrócie, wyglądał przebieg konkursu o statuetkę „SuperWolo 2019”. Decyzją jury, nagrodę otrzyma klasa VI a ze Szkoły Podstawowej nr 64 w Krakowie. Kapituła przyznała również jedno wyróżnienie.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 64 nie tylko zaangażowali się w akcję na rzecz niepełnosprawnych dzieci, ale weszli też w ich świat i starali się ten świat zrozumieć – mówi Anna Dymna, przewodnicząca jury. – To nie były tylko zwykłe gesty, lecz faktyczne próby dogadania się. Myślę, że takie rzeczy zostają w człowieku do końca życia. Te dzieci już o tym po prostu nie zapomną. Kolejną ważną rzeczą, na którą co roku zwracamy uwagę, są sprawozdania. W przypadku uczniów ze szkoły nr 64 to sprawozdanie było po prostu najlepsze. Dzieci i ich wychowawczyni dokładnie udokumentowali wszystkie swoje działania. Dzięki temu mogliśmy je lepiej poznać. Na tych wszystkich zdjęciach i filmikach widać mnóstwo radości i pozytywnej energii. Myślę, że radość w pomaganiu jest jedną z najważniejszych rzeczy, bo to właśnie ona sprawia, że dzieci chcą się zaangażować i z zapałem włączają się w kolejne akcje i pomysły.

Klasa VI a ze Szkoły Podstawowej nr 64 zaangażowała się m.in. w akcję na rzecz dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3 w Krakowie. Pomagały w przygotowaniu prac na kiermasze świąteczne, z których dochód przeznaczony był na potrzeby wychowanków SOSW. Żeby lepiej poznać potrzeby i ograniczenia osób, które zmagają się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, uczniowie wzięli udział w spotkaniach integracyjnych. W ich trakcie poznali m.in. Igora, Marka, Anię i Sebastiana – uczniów III klasy SOSW. To właśnie im postanowili pomóc. Podczas spotkań dowiedzieli się, że:

– Igor, który nie mówi i zmaga się z niepełnosprawnością ruchową, marzy o tym, żeby dostać książki z odgłosami zwierząt,
– Ania, która zmaga się m.in. z niedosłuchem i autyzmem, marzy o tablecie, odtwarzaczu MP3 i słuchawkach,
– Sebastian, który cierpi na dystrofię mięśniową i jeździ na wózku, marzy o podkładce pod tablet, specjalnych poduszkach ortopedycznych i różnych grach konstrukcyjnych,
– Marek, który jest m.in. niepełnosprawny ruchowo i niedowidzi, marzy o tablecie i książkach z ilustracjami samochodów oraz zwierząt.

Aby te marzenia zrealizować, uczniowie z SP nr 64 przygotowały specjalne puszki ze zdjęciami Igora, Ani, Sebastiana i Marka. Podczas różnych akcji starali się pozyskać jak najwięcej pieniędzy do każdej z nich. Podczas pogody i niepogody. Napisali też list do firmy Comarch z prośbą o pomoc w pozyskaniu dwóch laptopów, które były potrzebne nauczycielom w ośrodku. Odpowiedź od Comarchu była pozytywna i dała dzieciom mnóstwo radości. Kolejnym przedsięwzięciem był „Słodki tydzień”, podczas którego uczniowie, wspólnie z rodzicami i wolontariuszami z innych klas, przygotowali słodycze, które później sprzedawali w szkole. W sumie udało im się zebrać 3410 zł i zakupić wszystkie rzeczy, o których marzyli Ania, Igor, Sebastian i Marek. Jedna z dziewczynek wykonała własnoręcznie książeczkę do nauki literek, o którą prosił Marek. Kolejnym etapem akcji – po wykonaniu niezbędnych zakupów – były spotkania i wręczenie prezentów, a także wspólne gry i zabawy.

W sprawozdaniu czytamy m.in.: „Spełnienie marzeń naszych podopiecznych było tylko kroplą w morzu. Wiemy, że ich potrzeby są dużo większe i z pewnością będziemy się starli jeszcze niejednokrotnie je spełnić. Na dzień dzisiejszy chcemy z nimi zostać i aktywnie uczestniczyć w ich życiu, pomagać w codziennych zajęciach i spędzać razem czas na zabawie.

Nawiązaliśmy nić porozumienia, którą za wszelką cenę utrzymamy. Wprawdzie dopiero zaczynamy swoją przygodę z wolontariatem, ale już wiemy, jak dużo daje radości i satysfakcji. Przekonaliśmy się, że dawanie daje więcej niż branie. Spotkania w SOSW otwierają nas na potrzeby innych, uczą nas tolerancji i niesienia pomocy. Chcemy pomagać nie tylko tu i teraz, ale też w przyszłym dorosłym życiu”.

25 listopada o przyznaniu statuetki „SuperWolo 2019”, zdecydowało jury w składzie:

Anna Dymna, prezes i wolontariuszka fundacji „Mimo Wszystko”
Iwona Seweryn, wychowawczyni klasy V b z Prywatnej Szkoły Podstawowej SALWATOR w Krakowie, która zdobyła statuetkę „SuperWolo 2018”
Maja Jaworska, wiceprezes Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”
Janina Dudzik, wicedyrektor Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”
Daniel Wiśniowski, dyrektor oddziału Banku Santander i wieloletni wolontariusz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”

Wyróżnienie dla szkoły podstawowej z Rząski

Kapituła przyznała również wyróżnienie dla uczniów klasy V b ze Szkoły Podstawowej im. Wandy Rutkiewicz w Rząsce, która postanowiła pomóc 9-letniemu Tymkowi zmagającemu się z porażeniem mózgowym. Chłopiec nie chodzi, nie widzi i nie mówi. Jednak – jak napisała wychowawczyni klasy V b – lekarze rozpalili w rodzicach iskrę nadziei, mówiąc, że być może chłopiec będzie w stanie zobaczyć w przyszłości cienie albo coś więcej. Mogą mu w tym pomóc m.in. specjalne pomoce optyczne, na które, niestety, nie stać rodziców Tymka. Kiedy dzieci o tym usłyszały, postanowiły działać. W swoją akcję zaangażowały nie tylko rodziców i nauczycieli, ale również całą szkołę. Żeby zdobyć pieniądze na zakup potrzebnych przyrządów dla Tymka, zorganizowali kiermasz zdrowej żywności, podczas którego udało im się zdobyć 6355,51 zł i 200 koron czeskich. Za tę kwotę – w porozumieniu z rehabilitantem Tymka – zamówili podświetlany blat z podkładkami, podwieszane i rozgwieżdżone „niebo”, podświetlany i interaktywny panel podłogowy. Dodatkowo rodzice jednego z uczniów zakupili kulę plazmową.

Kwota, jaką udało im się wspólnie zebrać w tak krótkim czasie, żeby pomóc Tymkowi, jest naprawdę imponująca – mówi Daniel Wiśniowski, dyrektor oddziału Banku Santander i wieloletni wolontariusz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. – Nawet jeśli jest tak, że przy tym projekcie najwięcej się napracowali rodzice i nauczyciele, to dzieci widziały ich zaangażowanie i same – co było widać w sprawozdaniu – z radością się w te wszystkie działania włączyły dając wiele również od siebie. Wszystko było wcześniej przemyślane i przygotowane.  Bardzo cenne jest również to, że dzieci zaprosiły Tymka i jego rodziców do szkoły. Osobiście ich poznały i wręczyły to, co udało im się zdobyć. Myślę, że wszyscy zapamiętają to spotkanie.

W swoim sprawozdaniu, uczniowie wspólnie z wychowawczynią napisali: „Rodzice Tymka byli bardzo szczęśliwi. W podziękowaniu przynieśli nam dyplom, który Tymek wykonał sercem, a jego mama rękami oraz dwie duże paczki cukierków. Jedną paczkę już zjedliśmy. Szkoda, że Tymek nie mógł się poczęstować, ponieważ karmiony jest sondą, ale może kiedyś nadejdzie taki dzień, że Tymek zobaczy kolorowy świat i będziemy mogli razem zjeść po cukierku (…) Dzisiaj wiemy, że jesteśmy gotowi pomagać innym. Będziemy pamiętać o Tymku i innych ludziach potrzebujących pomocy. Już dzisiaj planujemy kolejne przedsięwzięcie”.

Uroczyste wręczenie statuetki „SuperWolo 2019”, tradycyjnie, odbywa się 5 grudnia, w ośrodku „Dolina Słońca”, w podkrakowskich Radwanowicach. Dla zwycięskiej klasy wystąpi Teatr „Radwanek”.

Nagroda dla wychowawczyni i rodziców

Głównym celem projektu „Każdy jest komuś potrzebny” jest promowanie wolontariatu, a także rozwijanie postaw prospołecznych wśród uczniów szkół podstawowych w klasach IV-VI, w Krakowie i powiecie krakowskim. W tegorocznej edycji projektu udział wzięło pięć szkół podstawowych (każdą reprezentowała jedna klasa):

Szkoła Podstawowa nr 34 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, działająca w ramach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 (klasa 6 b)
Szkoła Podstawowa nr 43 im. Komisji Edukacji Narodowej (6 c)
Szkoła Podstawowa nr 64 im. Tadeusza Kościuszki (6 a)
Szkoła Podstawowa nr 92 im. Bohaterów Westerplatte (6 c)
Szkoła Podstawowa im. Wandy Rutkiewicz w Rząsce (5 b)

Dziękujemy wszystkim uczniom, wychowawcom i dyrekcjom szkół, które wzięły udział w projekcie, za zaangażowanie w realizację wolontariackich pomysłów – mówi Katarzyna Walaszek, wicedyrektor fundacji Anny Dymnej, koordynatorka projektu „Każdy jest komuś potrzebny”. – Gratulujemy zwycięskiej i wyróżnionej szkole, a uczniów pozostałych szkół, zachęcamy do udziału w przyszłorocznej edycji projektu „Każdy jest komuś potrzebny”. Przy okazji, chciałabym przypomnieć, że wolontariuszem można być przez cały rok.

Kolejna edycja projektu „Każdy jest komuś potrzebny” odbędzie się w przyszłym roku, ale już teraz szkoły mogą wysyłać zgłoszenia. Warunkiem udziału w konkursie jest dołączenie listu motywacyjnego z uzasadnieniem, dlaczego to właśnie wskazana w liście klasa powinna dostać szansę na udział w projekcie. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: wolontariat@mimowszystko.org.

Małgorzata Wach

Organizatorem projektu „Każdy jest komuś potrzebny” jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Partnerem projektu jest Fundacja Santander Bank Polska S.A.