Dołącz

9 listopada 2021

Jesteśmy partnerem „ABC Empatii”

Celem projektu „ABC Empatii”, autorstwa Czepczyński Family Foundation, jest likwidacja barier i stereotypów dotyczących osób z niepełnosprawnościami. Pomysłodawcom zależy szczególnie na zmianie myślenia i negatywnych postaw.

Czepczyński Family Foundation jest rodzinną fundacją, której celem jest zwiększanie dostępności do edukacji oraz stałe podnoszenie jej jakości. Fundacja w swych projektach postanowiła skupić się na bliskich sobie tematach ekonomii i codzienności osób z niepełnosprawnościami. W ten sposób zrodziły się „ABC Ekonomii” i „ABC Empatii”.

Nam szczególnie bliskie są założenia projektu „ABC Empatii”, który, poprzez edukację dzieci w wieku 5-10 lat, ma za zadanie likwidację barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami, a także zmianę myślenia i negatywnych postaw.

Na projekt składają się: książka „ABC Empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami”, autorstwa Wiktora Czepczyńskiego, Żanety Kupczyk i Katarzyny Muzyki-Jacheć, oraz „Poradnik dla nauczyciela”.

Książka to zapis ważnych życiowych lekcji wynikających z poznawania przez głównych bohaterów kolegów i koleżanek mierzących się z różnymi niepełnosprawnościami i schorzeniami. Poradnik zawiera z kolei najważniejsze informacje o schorzeniach i niepełnosprawnościach opisanych w książce. Nauczyciele znajdą w nim: językowy savoir-vivre, propozycje warsztatów z edukacji włączającej, polecane artykuły i publikacje, ABC zachowania i karty pracy dla uczniów. Poradnik powstawał przy wsparciu partnerów merytorycznych – licznych fundacji i osób, które w swojej codziennej pracy stawiają sobie za cel pomoc osobom z niepełnosprawnościami. My także znaleźliśmy się w tym gronie, konsultując materiały do rozdziałów mówiących o niepełnosprawności intelektualnej i zespole Downa.

Czepczyński Family Foundation, dziękujemy za zaproszenie do udziału w projekcie. Cieszymy się, że możemy być jego częścią. A wszystkim zainteresowanym polecamy zapoznanie się z „ABC Empatii”. To materiały, z których warto korzystać.

Więcej o projekcie i o tym, jak otrzymać bezpłatny pakiet dla szkoły czy przedszkola, dowiecie się Państwo klikając tutaj i tutaj.

Anita Morga