Dołącz

„Każdy jest komuś potrzebny” – finał 2. edycji

Wczoraj, w siedzibie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, odbyło się posiedzenie Kapituły Konkursowej projektu „Każdy jest komuś potrzebny”, która wybrała najciekawszy projekt wolontariacki. Tytuł „SuperWolo 2013” otrzymała klasa IV c z Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek im. bł. Laury Vicuna w Krakowie.

W 2. edycji konkursu wzięli udział uczniowie:

– Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Tenczynku

– Prywatnej Szkoły „Salwator” w Krakowie

– Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek im. bł. Laury Vicuna w Krakowie.

Każda ze szkół wytypowała po jednej klasie, w której przeprowadzone zostały zajęcia. Głównym celem projektu jest promowanie wolontariatu, a także rozwijanie postaw prospołecznych wśród uczniów szkół podstawowych. Zajęcia prowadzili pracownicy naszej Fundacji: Katarzyna Walaszek, Małgorzata Wach oraz wolontariusze. Zwieńczeniem akcji było zainicjowanie – przez każdą z klas –  działania na rzecz społeczności klasowej, szkolnej albo lokalnej. Dodatkowo każda z klas włączyła się w akcję społeczną „Chłopaki i dziewczyny, wspierajcie Filipiny”, której inicjatorką jest Anna Dymna. Działanie to, ma na celu wspieracie Polskiej Akcji Humanitarnej.

Kapituła w składzie:

Anna Dymna – prezes Fundacji „Mimo Wszystko”, przewodnicząca Kapituły,

Maja Jaworska – dyrektor Fundacji „Mimo Wszystko”,

Janina Dudzik – wicedyrektor Fundacji „Mimo Wszystko”,

Dorota Baran-Flaszowska reprezentująca Szkołę Podstawowej nr 162 z Krakowa, która zdobyła statuetkę „SuperWolo 2012”,

uznała za najciekawszy projekt zrealizowany przez klasę IV c z Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek im. bł. Laury Vicuna w Krakowie. Uczniowie przeprowadzili wiele działań na rzecz młodszych kolegów ze swojej szkoły (pomoc w adaptacji oraz czytanie opowiadań), objęli opieką chłopca z Sudanu, który pilnie potrzebuje pomocy, wykonali domki dla kotów, które ofiarowali Fundacji „Czarna Owca Pana Kota” zajmującej się bezdomnymi zwierzętami, zainicjowali spotkanie z rodzicami i wspólne robienie latawców (spotkanie odbyło się pod hasłem „Podaj rękę i wznieśmy się razem jak latawce”). Prezentacja dokumentująca działania została wykonana w formie barwnego latawca, na którym znalazły się zdjęcia i prace wykonane przez uczniów. Każdy z nich zostawił na latawcu swój ślad. Uczniowie zebrali również 539 zł, 82 grosze i 1 funt brytyjski na rzecz ofiar powodzi na Filipinach.

Klasa ta otrzyma tytuł oraz statuetkę „SuperWolo 2013”, która zostanie uroczyście wręczona 5 grudnia podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Tego dnia uczniowie oraz ich wychowawczyni, pani Teresa Adamczyk, spotkają się z Podopiecznymi naszej Fundacji z „Doliny Słońca” w Radwanowicach. Specjalnie dla nich wystąpi „Teatr Radwanek” ze swoim najnowszym przedstawieniem pt. „Franek z Doliny Słońca”. Gratulujemy!

Serdecznie dziękujemy klasie IV b z Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Tenczynku, oraz klasie V z Prywatnej Szkoły „Salwator” w Krakowie za udział w projekcie, za zaangażowanie, pomysłowość, a przede wszystkim za wspólne spotkania, dzięki którym nie tylko mogliśmy się podzielić naszą wiedzą na temat wolontariatu, ale także wiele się nauczyć. Zwycięska klasa otrzyma statuetkę i tytuł SuperWolo 2013, a wszyscy uczniowie, którzy brali udział w projekcie otrzymają dyplomy oraz nagrody.

Dziękujemy również wszystkim Nauczycielom i Dyrekcjom poszczególnych szkół za to, że przyjęli nasz projekt z radością i tak chętnie się w niego zaangażowali.

W sposób szczególny dziękujemy również naszym Wolontariuszom: Joannie DańczakMałgorzacie Mikołajczyk, Annie MuszeKatarzynie SzucieAdriannie Wojciechowskiej i Mateuszowi Irzykowi, za pomoc w przygotowaniu i udział w projekcie.

Uzasadnienie Kapituły:

Projekt klasy IV c z Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek im. bł. Laury Vicuna w Krakowie był niezwykle różnorodny. Uczniowie oraz ich wychowawczyni zaangażowali się w pomoc ludziom i zwierzętom. Pomyśleli o chłopcu z Sudanu, który potrzebuje pomocy. W swoje działania zaangażowali również rodziców, z którymi spotkali się w dzień wolny od nauki, aby wspólnie budować latawce i domki dla kotów. Zatroszczyli się również o ofiary powodzi na Filipinach. Przedstawiona prezentacja była bardzo oryginalna, w bogaty sposób dokumentowała przeprowadzone działania, pokazała również ogromne zaangażowanie i entuzjazm uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy się włączyli w projekt.

Kolejna edycja projektu „Każdy jest komuś potrzebny” odbędzie się w przyszłym roku.

Organizatorem projektu „Każdy jest komuś potrzebny” jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.