Projekt „Każdy jest komuś potrzebny” jest adresowany do uczniów szkół podstawowych klas IV–VI oraz ich wychowawców, w Krakowie i powiecie krakowskim. Jego głównym celem jest promowanie wolontariatu, a także rozwijanie postaw prospołecznych oraz współdziałanie na rzecz społeczności klasowej, szkolnej i lokalnej.
Zwieńczeniem projektu jest udział w konkursie o statuetkę SuperWolo 2016. Otrzyma ją klasa, która zainicjuje najciekawsze działanie wolontariackie. W tym roku szansę na to wyróżnienie mają uczniowie następujących szkół:
KLASA VI B ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Wojska Polskiego w Krakowie
KLASA V ze Szkoły Podstawowej nr 67 im. Władysława Łokietka w Krakowie
KLASA V A ze Szkoły Podstawowej nr 93 im. Lucjana Rydla w Krakowie
KLASA VI C ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Kostki w Modlnicy
KLASA VI z Prywatnej Szkoły „Edukacja XXI wieku” w Krakowie
Nauczyciele są w tym roku bardzo zaangażowani. Bardzo wierzą w swoich uczniów i w niezwykły sposób się na ich temat wypowiadają. W tych wypowiedziach czuć troskę i chęć dostrzegania i poznania każdego z uczniów – mówi Katarzyna Walaszek, pomysłodawczyni i koordynator projektu „Każdy jest komuś potrzebny, kierownik Biura Młodych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. – Po raz kolejny mogliśmy się przekonać że to właśnie wychowawca nadaje ton klasie. Jeśli on jest otwarty i gotowy do współpracy, to dzieci również są bardziej śmiałe i chętniej się angażują. Uczniowie, którzy biorą udział w tegorocznej edycji projektu, mają niezwykłe doświadczenia i piękne przemyślenia. Nie boją się mówić na głos o swoich wątpliwościach. O to właśnie chodzi w tym projekcie, o rozmowę, o wspieranie innych, o proszenie o pomoc i jej udzielanie, o „schowanie dumy do kieszeni” – jak to powiedział jeden uczeń – i poczucie że każdy jest komuś potrzebny.
Jak co roku, w projekt zaangażowani byli również wolontariusze. Podczas tegorocznej edycji byli to: Magdalena Bardzyńska, Małgorzata Marczewska, Kinga Kolano, Beata Furgalska i Anita Morga z Biura Młodych, a także Aleksandra Chromiec i Katarzyna Przyborek z firmy Business Lease, która jest partnerem finansowym tegorocznej edycji projektu „Każdy jest komuś potrzebny”.
W jaki sposób wolontariusze odebrali prowadzone przez nas zajęcia?
Byłam zaskoczona tym, że dzieci są tak otwarte i chętnie rozmawiają zarówno o rzeczach, które je cieszą, jak i trudnych doświadczeniach, są przy tym niezwykle szczere – mówi Aleksandra Chromiec z Business Lease. – Pozytywnie zaskoczył mnie też fakt, że chętnie uczestniczyły we wszystkich zadaniach, które im proponowałyśmy i kiedy potrzebowały pomocy, to o nią po prostu prosiły. Większość z nich nie miała z tym żadnego problemu.
Myślę, że to było ciekawe doświadczenie nie tylko dla dzieci, ale również dla nas samych tzn. dla wolontariuszy, którzy się w ten projekt zaangażowali. Mieliśmy okazję dowiedzieć się nie tylko tego, w jaki sposób reagują dzieci na różnego rodzaju zadania, ale także zobaczyć siebie z zupełnie innej perspektywy – mówi Katarzyna Przyborek z Business Lease. – Na co dzień jestem raczej zamkniętą i małomówną osobą, w czasie zajęć ważne było szybkie nawiązanie relacji z dziećmi i reagowanie na ich potrzeby i pytania.
A jak odebrały zajęcia dzieci, które w nich uczestniczyły? Swoimi przemyśleniami na ten temat podzielili się z nami uczniowie Prywatnej Szkoły „Edukacja XXI wieku”.
Warsztaty pokazały mi, jak czują się ludzie niepełnosprawni. Dowiedziałam się, czym jest wolontariat i przypomniałam, jak ważne jest pomaganie. Zauważyłam, że takie czynności jak zawiązywanie buta, może być dla człowieka czymś bardzo trudnym – Weronika.
Warsztaty nauczyły mnie, że każdemu trzeba pomagać, bez względu na to, jaki jest. Mogliśmy poczuć się jak osoby niepełnosprawne przez ćwiczenia, jakie zadały nam panie wolontariuszki. I zrozumieć ich życie – Maja.
Warsztaty motywują nas do pomagania i tolerancji w stosunku do osób niepełnosprawnych. Zajęcia podobały mi się, ponieważ były ciekawe i interesujące – Jana.
Podobało mi się bardzo na warsztatach organizowanych przez panie wolontariuszki, bo panie dużo wiedziały, można je było dużo wypytać. I porobiły nam ciekawe zajęcia, przez które przećwiczyliśmy bycie niepełnosprawnymi – Paweł
Zobaczyłam, że życie osoby niepełnosprawnej jest bardzo utrudnione i proste rzeczy sprawiają jej problem – Weronika A.
Zajęcia były o biednych fizycznie dzieciach, które potrzebują pomocy – Dominik.
Warsztaty były ciekawe, bo mogłam na nich zaprezentować swoją wiedzę. Cieszę się, że niektórzy ludzie dobrze myślą o dzieciach niepełnosprawnych intelektualnie i umysłowo. Na nich zobaczyłam, jak czują się te osoby i jeszcze bardziej je mogę zrozumieć. Moim zdaniem jestem zadowolona z tej fundacji – Julka.
Podobało mi się najbardziej wykonywanie zadań. Pomogły mi zrozumieć, jak żyje się osobie niepełnosprawnej – Mateusz.
Moim zdaniem warsztaty były ciekawe i fajne, ponieważ mogliśmy dowiedzieć się, jak czuje się osoba niepełnosprawna poprzez wykonywanie zadań. Pomogło mi to zrozumieć życie osoby niepełnosprawnej. Panie mówiły nam też o tym, jak można pomóc takim osobom, którym w życiu trudniej niż nam – Natalia.
Zwieńczeniem projektu „Każdy jest komuś potrzebny” będzie zainicjowanie wspólnego działania na rzecz społeczności klasowej, szkolnej lub lokalnej. Dla klasy, która zrealizuje najciekawszy projekt, przewidziana jest nagroda – statuetka SuperWolo 2016. O jej przyznaniu zdecyduje jury, któremu będzie przewodniczyć Anna Dymna. Statuetkę wręczymy 5 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza.
Wierzę, że w tym roku uczniowie stworzą piękne projekty i pomogą najlepiej jak umieją! – mówi Katarzyna Walaszek. Trzymamy mocno kciuki za wszystkie klasy!
|