Dołącz

Nasi wolontariusze kwestowali na Cmentarzu Rakowickim

1 listopada, na Cmentarzu Rakowickim będącym najstarszą krakowską nekropolią, wolontariusze Biura Młodych uczestniczyli w kweście Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa. Czterdziesta pierwsza taka kwesta, po roku, w którym została przeprowadzona internetowo, wróciła na cmentarz. Dzięki tym zbiórkom, od 1981 roku, udało się odnowić ponad pięćset zabytkowych nagrobków, które nie mają dysponentów.

Podczas kwesty odbywającej się dwa lata temu, Anna Dymna mówiła:

Obserwuję od wielu lat, że 1 listopada jest dniem zdumiewającym. Nie słyszy się wtedy złych słów, narzekań, sporów. W takich chwilach zaczynamy chyba koncentrować się na tym, co w życiu jest najistotniejsze. Wspominamy też ludzi, którzy nauczyli nas rozumieć i kochać ten świat. Przedziwna jasność panuje w tym dniu: z jednej strony, rozumiemy, że jest nieubłagana konieczność śmierci, przemijania. Z drugiej, zdajemy sobie sprawę, że to wszystko ma głęboki sens. Ludzie umierają, ale przez to, że pielęgnujemy o nich pamięć, są z nami nadal obecni. Oni dają nam siły i pomagają żyć.

Pielęgnowanie pamięci jest niezwykle istotne. To dzięki niej możemy czerpać z historii i tradycji. Tym bardziej cieszymy się, że nasi wolontariusze, idąc za przykładem Anny Dymnej, wzięli udział w kweście i dołożyli cegiełkę do tego, by kolejne pokolenia mogły pozwolić sobie na chwilę zadumy przed nagrobkami o wyjątkowych walorach estetycznych, architektonicznych i historycznych.

Podczas 41. kwesty Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa uzbierano łącznie 41 864 zł. Gratulujemy wyniku wszystkim kwestującym. A naszym „Zielonym” – Edycie, Julii i Rafałowi, dziękujemy za udział w zbiórce.

Anita Morga