Dołącz

30 listopada 2011

Promujemy wolontariat wśród uczniów szkół podstawowych

24 listopada nasza Fundacja zainaugurowała projekt „Każdy jest komuś potrzebny”. Jego celem jest promowanie wolontariatu wśród uczniów szkół podstawowych. Finał odbędzie się 5 grudnia. Tego dnia wolontariusze na całym świecie obchodzą swoje święto.

Kto i komu może pomóc? W jaki sposób można poprosić o pomoc i dowiedzieć się, czy ktoś inny jej potrzebuje? Na czym polega równica między pomaganiem a wolontariatem? Jakie cechy powinien mieć dobry wolontariusz? Na te i wiele podobnych pytań szukali odpowiedzi w miniony czwartek, piątek i poniedziałek uczniowie klasy IV b, V b i VI b ze Szkoły Podstawowej nr 12 Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 1 i uczniowie klasy IV b, V a, V c i VI c ze Szkoły Podstawowej nr 158 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 3 w Krakowie. Każda z klas wzięła udział w 90-minutowych zajęciach teoretyczno-warsztatowych, które poprowadzili pracownicy naszej Fundacji: Katarzyna Walaszek i Małgorzata Wach oraz wolontariusze: Agata Kłakowicz, Tomasz Czapiewski, Małgorzata Durbajło i Katarzyna Stęgowska. W czasie wszystkich zajęć pomagali nam również wychowawcy i nauczyciele wspierający poszczególnych klas.

Są sytuacje, z którymi trudno sobie poradzić samemu 

Na początku zajęć każdy z uczniów dowiedział się, za co jest lubiany w klasie. Do tego celu wykorzystaliśmy kolorowe kartki z ich odrysowanymi dłońmi. Kartki krążyły po klasie do czasu aż wszyscy uczniowie napisali, za co lubią osobę, do której należała odrysowana dłoń. Efekty tego ćwiczenia były niezwykle sympatyczne. Okazało się, że każdy z uczniów posiada cechę albo umiejętność, za jaką lubią i cenią go koleżanki i koledzy z klasy. Można kogoś lubić za to, że jest miły, sympatyczny, ma poczucie humoru i zawsze możemy na niego liczyć, ale również za to, że interesuje się kosmosem, świetnie gra w piłkę, potrafi rysować jednorożce albo umie policzyć w pamięci, ile to jest 25000 x 100. Chwilę później odbyły się zajęcia warsztatowe, dzięki którym uczniowie mogli wczuć się w rolę osób zmagających się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i uświadomić sobie, że są sytuacje, w których każdy z nas może komuś pomóc albo samemu poprosić o pomoc i – że każdy jest komuś potrzebny. Uczniowie wszystkich klas, które wzięły udział w zajęciach spróbowali również odpowiedzieć na pytanie jaka, jest różnica między pomaganiem a wolontariatem. Wspólnie ustaliliśmy, że wolontariuszem staje się osoba, która działa i pomaga w ramach określonej organizacji.

Jakie cechy – zdaniem uczniów szkoły podstawowej – powinien mieć wolontariusz? Przede wszystkim powinien działać bezinteresownie, czyli nie oczekiwać niczego w zamian, ale powinien być także: pracowity, wytrwały, uczciwy, sympatyczny, dobry, odważny, szczery, ciekawy, radosny, uparty, inteligentny, kulturalny i punktualny.

Ty też możesz być wolontariuszem 

Na zakończenie zajęć zaproponowaliśmy każdej z klas, aby – w ramach wolontariatu – wspólnie wymyśliła i zainicjowała działanie na rzecz kogoś z klasy, innej klasy albo społeczności szkolnej. Pomysły i przebieg działań zostaną zaprezentowane 5 grudnia, a więc w dniu, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Wolontariusza. W spotkaniu weźmie udział Anna Dymna, wolontariuszka i prezes naszej Fundacji. Osoby, które wezmą udział w projektach zainicjowanych przez poszczególne klasy otrzymają tego dnia przypinki „Super-Wolo”, czyli superwolontariusza. Projekt graficzny przypinek został przygotowany specjalnie na tą okazję. Jego autorem jest Jacek Zygmunt z Wrocławia. Przypinki wykonała dla nas nieodpłatnie Spoko Agencja Reklamowa – Przypinki.pl.

Trzymamy kciuki za wszystkie klasy!