26 sierpnia 2014
Uwaga nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych z Krakowa i powiatu krakowskiego! Ogłaszamy 3. edycję projektu „Każdy jest komuś potrzebny”. Wasi uczniowie też mogą się zgłosić i zdobyć statuetkę SuperWolo 2014.
Projekt „Każdy jest komuś potrzebny” jest adresowany do uczniów szkół podstawowych klas IV-VI oraz ich wychowawców, w Krakowie i powiecie krakowskim. Głównym celem projektu jest promowanie wolontariatu oraz rozwijanie wśród uczniów postaw prospołecznych, a także współdziałanie na rzecz społeczności klasowej, szkolnej i lokalnej.
Idea projektu wpisana jest w jego nazwę: „Każdy jest komuś potrzebny” (tytuł nawiązuje do wiersza „Sprawiedliwość” ks. Jana Twardowskiego). To znaczy, że ja mogę komuś pomóc, ale również sam mogę potrzebować wsparcia. W trakcie zajęć uczniowie, wspólnie z prowadzącymi zajęcia, poszukają odpowiedzi na pytania: „W jaki sposób mogę pomagać?”, „W jaki sposób mogę poprosić o pomoc?”, „Jak się czuję, kiedy pomagam, a jak się czuję, kiedy ktoś mi pomaga?”, „Na czym polega różnica między pomaganiem a wolontariatem?”, „Jakie cechy powinien posiadać superwolontariusz?” (w projekcie nazywany SuperWolo), „W jaki sposób sam mogę stać się SuperWolo?”.
Owocem projektu „Każdy jest komuś potrzebny” będzie zainicjowanie wspólnego działania na rzecz społeczności klasowej, szkolnej lub lokalnej. Dla klasy, która zrealizuje najciekawszy projekt,przewidziana jest nagroda – statuetka SuperWolo 2014. Wręczymy ją uroczyście 5 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza.
Czas i miejsce realizacji projektu
Zajęcia lekcyjno-warsztatowe, o których mowa wyżej, rozpoczną się we wrześniu (dokładne daty zajęć będą ustalane indywidualnie z dyrekcjami poszczególnych szkół). Będą one składały się z dwóch spotkań, każde po 90 minut. Warsztaty zostaną przeprowadzone na terenie szkół, które zostaną wyłonione w drodze konkursu. Spotkania zostaną poprowadzone w oparciu o wcześniej przygotowane scenariusze. Zajęcia poprowadzą pracownicy i wolontariusze Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. W 2011 r. Fundacja przeprowadziła warsztaty pilotażowe w dwóch krakowskich szkołach, w 2012 r. odbyła się 1. edycja projektu, w której udział wzięły trzy placówki, taka sama ilość szkół wzięła udział w 2. edycji, która odbyła się w 2013 r.
W jaki sposób można zgłosić swoją szkołę do udziału w projekcie?
Liczba szkół oraz klas, które wezmą udział w projekcie, jest ograniczona. W tym roku zajęcia zostaną przeprowadzone na terenie 5 szkół podstawowych Krakowa i powiatu krakowskiego. Każda z placówek będzie mogła wskazać po jednej klasie, w której powinny się odbyć warsztaty. O tym, jakie szkoły i klasy finalnie będą uczestniczyć w projekcie, zdecyduje list motywacyjny, w którym dyrektor placówki lub wychowawcy poszczególnych klas przekonają organizatorów, że to właśnie ich szkoła powinna wziąć udział w projekcie. List powinien zawierać maksymalnie trzy strony formatu A4 (technika wykonania dowolna). – Dzieci są świetnymi obserwatorami, mają mnóstwo ciekawych spostrzeżeń i wniosków. Chętnie pomagają osobom, które znają. Wiele z nich działa w szkolnym wolontariacie, ale bardzo często mają problem z tym, żeby poprosić o pomoc albo udzielić jej osobie, której nie znają, w tym m.in. osobie niepełnosprawnej – mówi Katarzyna Walaszek z Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, koordynatorka projektu „Każdy jest komuś potrzebny”. – Nasze zajęcia mają im w tym pomóc. Staramy się również, aby uczniowie zaangażowani w projekt zrozumieli, jaka jest różnica między spontanicznym pomaganiem, a wolontariatem. Kolejną ważną rzeczą, którą chcemy im uświadomić, jest to, że jesteśmy różni, ale każdy z nas jest tak samo ważny – zarówno ten, kto pomaga, jak i osoba, która potrzebuje pomocy, bo jak napisał ksiądz Jan Twardowski „Gdyby każdy miał to samo, nikt nikomu nie byłby potrzebny”. Zachęcamy dyrektorów szkół i wychowawców do pisania listów motywacyjnych i zgłaszania uczniów do udziału w projekcie.
Zgłoszenia należy przesyłać do 12 września drogą elektroniczną na adres:wolontariat@mimowszystko.org lub tradycyjną pocztą na adres:
Biuro Młodych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” ul. Prof. S. Myczkowskiego 4, 30 – 198 Kraków z dopiskiem „Każdy jest komuś potrzebny”.
Ogłoszenie wyników nastąpi 15 września. Więcej informacji pod adresem: www.biuromlodych.org
Szczegółowych informacji na temat projektu udziela: Katarzyna Walaszek katarzynawalaszek@mimowszystko.org tel. 661 112 247 Organizatorem projektu „Każdy jest komuś potrzebny” jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
|